piątek, 18 marca 2016

Szyjemy na miarę potrzeb lokalnych

Wszystko zaczęło się bardzo niepozornie, od pewnego październikowego spotkania w 2011 roku. Niewielka grupa ludzi dostrzegła, że lokalna społeczność i jej historia stanowi niezwykłe bogactwo. W wyniku tej fascynacji zrodziła się idea zorganizowania Pikniku Historycznego, wydania publikacji poświęconej losom rodziny von Roth, wystawienia spektaklu przemycającego niuanse mające miejsce w Czernicy od zarania dziejów do wybuchu I wojny światowej oraz fleszów fotograficznych sięgających do 2012 roku . Projekt dobiegł końca, ale wewnętrzny niepokój i chęć działania pozostały. Z owej tęsknoty, w październiku 2012 roku, utworzono Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz.
Dlaczego tak? 

W naszych głowach nadal żyją ludzie, których już nie ma. W naszych żyłach płynie szacunek do tego miejsca i wydarzeń. W naszych duszach tętni rodzima tradycja i tożsamość. W ciągu kilku lat działalności zdobyliśmy Wasze zaufanie. Przekazaliście nam mnóstwo bezcennych dokumentów, zdjęć, pamiątek rodzinnych. Zaprosiliście nas do swoich domów. Staliście się nośnikami wiedzy i wspomnień. Otworzyliście nasze umysły na dalsze poszukiwania atrakcyjnych form przekazu. Na tej podstawie przekonaliśmy się, że droga którą obraliśmy jest właściwa – bo odpowiada na lokalne potrzeby. Cieszymy się z każdej Waszej obecności na proponowanych przez nas wydarzeniach.
Odnosimy wrażenie, że udało nam się wypracować dobre narzędzia pracy. Mamy wizję, jak mógłby wyglądać czernicki ośrodek kultury na podstawie tego, co obserwowaliśmy podczas wizyt studyjnych w podobnych jemu miejscach. Pozyskaliśmy sporo środków zewnętrznych, dzięki którym zrealizowaliśmy mnóstwo projektów. Na ich podstawie zorientowaliście się, co nam w duszy gra. Sporo inicjatyw odbywało się także wolontaryjnie – to dowód na to, że środki finansowe to nie wszystko. Uznaliśmy, że są to wystarczające argumenty po temu, żeby stanąć do przetargu ogłoszonego przez Gminę Gaszowice dotyczącego zarządzania Ośrodkiem Kultury „Zameczek” w Czernicy. Wygraliśmy ten przetarg i od dnia 1 marca 2016 r. kierujemy tą instytucją.
Chcemy stworzyć dla Was miejsce przyjazne, pełne ludzkiej obecności, zapachu kawy, możliwości spotykania się w bezpiecznej i gustownej przestrzeni ze znajomymi. W okresie letnim planujemy uruchomić ogródki w parku, gdzie będzie można napić się zimnej lemoniady i mrożonej kawy. Pracujemy nad ofertą kulturalną skierowaną dla wszystkich – bez względu na wiek. Zależy nam także na dalszym rozwijaniu potencjału gastronomicznego, który cieszy się powodzeniem od wielu lat. Chcielibyśmy zająć się przestrzenią zamku, estetyką tego miejsca. To samo tyczy parku oraz zabudowań gospodarczych. W tym miejscu tkwi wielki potencjał. Nie pozostaje nam nic innego, jak zakasać rękawy i brać się do roboty. 
Póki co można nas zastać codziennie w siedzibie Spichlerza – uczymy się tego miejsca, ale jesteśmy przede wszystkim dla Was. Na tablicy, na parterze OK, umieściliśmy  plan imprez odbywających się w danym miesiącu w zamku. Zapraszamy Was bardzo serdecznie. Niech to będzie nasze miejsce. Wierzymy w to, że wspólnymi siłami stworzymy coś bardzo autentycznego i lokalnego. 


Ośrodek Kultury na Facebook'u - https://www.facebook.com/zameczekczernica/