czwartek, 7 sierpnia 2014

Czerniccy żołnierze I Wojny Światowej


Poszukujemy pamiątek i informacji związanych z losami mieszkańców gminy Gaszowice w czasie I Wojny Światowej.

10 września o godzinie 18.00 zapraszamy do siedziby SDL Spichlerz wszystkich, którzy posiadają informacje na temat mieszkańców gminy walczących w I Wojnie Światowej.


Przypadająca w tym roku setna rocznica wybuchu I Wojny Światowej będzie motywem przewodnim jesiennych wydarzeń organizowanych przez członków Stowarzyszenia Spichlerz.W działaniach wojennych tamtej epoki brali udział także mieszkańcy gminy Gaszowice. Chcemy ocalić kolejny kawałek lokalnej historii. Tak jak w poprzednich latach chcemy poprosić o pomoc wszystkich chętnych do podzielenia się z nami wspomnieniami i informacjami na temat tego okresu oraz żołnierzy I Wojny Światowej. Zebrane informacje pomogą nam w czasie organizacji nadchodzącego Wieczoru Czernickiego i Podwieczorku Łukowskiego.

Zarówno spotkania jak i następne wydarzenia związane są z projektem "Losy zawiłe bohaterów pierwszej wojny - dla Polski walczyli by nastał czas spokojny", który realizujemy w ramach programu Działaj Lokalnie. Cele projektu to przede wszystkim przywrócenie i zachowanie pamięci o żołnierzach wywodzących się z najbliższej nam okolicy i uczczenie obchodów setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. Chcemy po raz kolejny pokazać, że tradycja i historia łączy pokolenia i ma znaczenie dla osób w każdym wieku. Oprócz spotkań tematycznych, Wieczoru Czernickiego i Podwieczorku Łukowskiego zaplanowano także warsztaty dla dzieci. Aktualne informacje będą pojawiały się na naszej stronie.