poniedziałek, 6 października 2014

Ścieżka już otwarta!W niedzielne popołudnie w parku gościliśmy całe rodziny, które chciały dowiedzieć się "O czym szumią czernickie drzewa?". Oprócz pouczającego spaceru był też czas na pokaz mody oraz coś słodkiego.


Popołudnie rozpoczęliśmy od oficjalnego otwarcia ścieżki edukacyjnej oznaczonej dziewięcioma tablicami. Każda z nich opisuje charakterystyczne dla parku drzewa i rośliny. Wstęgę przecięli najmłodsi wolontariusze SDL Spichlerz. Zaraz potem wyruszono na pierwszy spacer. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję spaceru z przewodnikiem - panem Mirosławem Paprotnym, autorem tekstów umieszczonych na tablicach. Wśród gości znalazł się starosta rybnicki Damian Mrowiec, pani Gabriela Lenartowicz - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji pozarządowych.

Wyjątkowym wydarzeniem dla najmłodszych uczestników był Pokaz Mody Leśnej. Dzieci prezentowały swoje inspirowane lasem i parkiem przebrania na wybiegu. Na wszystkich czekały nagrody, a dodatkowo jury w składzie Gabriela Lenartowicz, Damian Mrowiec i Damian Machnik przyznało wyróżnienia za najbardziej pomysłowe i efektowne kostiumy.

Dodatkowo mali goście mogli spróbować swoich sił w rękodziele metodą decoupage. Był także czas na napicie się kawy, skosztowanie ciasta marchewkowego czy specjalnych "sówkowych" muffinek. Członkowie stowarzyszenia częstowali pieczonymi ziemniakami oraz rozdawali związane z nową ścieżką questy. 

Ścieżka edukacyjna jest wspólnym przedsięwzięciem SDL Spichlerz i Ośrodka Kultury Zameczek, dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Zdjęcia z niedzielnego wydarzenia można znaleźć pod tym linkiem.